W jaki sposób dobrze wypełnić powołanie do roli męża i ojca? Jak postępować, by zostać zbawionym? Takie pytanie stawia sobie wielu mężczyzn. Życie św. Józefa, choć pozornie nie jest nam bliżej znane, dostarcza licznych odpowiedzi na najtrudniejsze pytania związane z nową życiową misją.
Dowiadujemy się o nim z Ewangelii. Poznajemy w momencie, kiedy jest już zaślubiony Maryi. Jego plany w ciągu chwili wywracają się do góry nogami w momencie, kiedy dowiaduje się, że Maryja jest brzemienna a dziecko nie jest jego. Dzięki Bożej interwencji w krótkim czasie w życiu Józefa dochodzi jednak do znaczących zmian.
Józef staje przed wyborem, co dalej z Maryją, co dalej z nim samym? Zaufać Bogu czy żyć po swojemu i oddalić Maryję? Działa w zgodzie ze swoim sumieniem i zaczyna podążać za głosem Boga.
Życie opiekuna Pana Jezusa może bardzo pomóc każdemu mężczyźnie stającemu w obliczu nowego, życiowego wzywania jakim jest małżeństwo i ojcostwo. Jak temu podołać i „zdać egzamin”, by osiągnąć w przyszłości życie wieczne? Szczególnie w czasach, gdy rodziny dotknął tak głęboki kryzys?
POZNAJ ŚW. JÓZEFA! ZOBACZ KSIĄŻKĘ „TRZECI”
Kryzys męskości – konsekwencje
To ważne pytania, wszak dziś postawa zaprezentowana przez św. Józefa wcale nie jest oczywista. Współczesny mężczyzna bywa bowiem niestały, obawia się trwałych zobowiązań i relacji na całe życie. Widać to po rosnącej liczbie rozwodów w naszym kraju. Fakty mówią same za siebie. W 2019 roku w Polsce rocznie sądy orzekły ich średnio 65 tys.
Do rozpadu rodzin dochodzi stopniowo. Wielu ojców ogranicza swoją rolę do zapewnienia bytu materialnego rodzinie. Zabiegani ojcowie nie tylko unikają czynnego udziału w wychowaniu dzieci, ale też uciekają w pracę lub używki. Są właściwie nieobecni mentalnie w życiu najbliższych im osób. Konsekwencją tego jest zanik emocjonalnej i duchowej więzi w rodzinach.
Dramat wielu rodzin widać po statystykach dotyczących liczby matek samotnie wychowujących dzieci. Według oficjalnych – szokujących – danych kobieta pozostawiona z dzieckiem lub dziećmi to model w przypadku aż 19,4 proc. polskich rodzin. 2,1 mln Polek zadeklarowało podczas ostatniego spisu powszechnego, że muszą swoim dzieciom zastępować ojca. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie!
Co może dać św. Józefa mężczyznom przerażonym rolą męża i ojca? Jak może pomóc tym, którzy wychowani w niepełnej rodzinie, czują, że nie otrzymali niektórych wzorców?
Uzdolniony przez Boga
Św. Józefa widzimy przede wszystkim jako tego, który z odwagą wchodzi w swoje powołanie i staje się głową rodziny. Jest to proces, do którego uzdalnia go sam Bóg. Choć jest pełen lęku, czując wsparcie Boga, stara się wypełnić zobowiązanie wobec Maryi. Z czasem pojmuje też wszystko, co dokonuje się wokół niego z mocy Boga. Dorasta do odpowiedzialności swojego szczególnego powołania. Doskonali cechy charakteru. Choć wielu rzeczy nie jest pewien – ufa Bogu i pozostaje wierny Maryi. Wie, że miłość to decyzja. I trwa w niej bez względu na okoliczności.
Po ludzku targają nim emocje i wewnętrzne zmagania. Droga nie jest prosta. Pojawiają się pierwsze przeszkody. Św. Józef zostawia swoje dotychczasowe życie i pracę jako cieśla – udaje się z Maryją w podróż do Betlejem, gdzie w ubóstwie rodzi się Jezus. W momencie, kiedy wydaje się, że sytuacja jego rodziny jest ustabilizowana, Józef zmuszony jest uciekać ze swoją rodziną do Egiptu. Podejmuje wyzwanie, jest gotowy na zmiany, mając na uwadze dobro Maryi i Pana Jezusa.
Relacja Józefa z Bogiem
Ks. Robert Skrzypczak – jeden z autorów książki znakomitej książki o św. Józefie pt. „Trzeci” – podkreśla znaczącą rolę w relacji św. Józefa z Bogiem w kontekście historii jego życia i trudności z jakimi się mierzył.
– Święty Paweł w Liście do Koryntian powie, że oparciem dla kobiety jest mężczyzna, a oparciem dla mężczyzny jest Chrystus. Mężczyzna nie może opierać się na kobiecie, bo obydwoje upadną. Kobieta szuka mężczyzny, który da jej poczucie bezpieczeństwa. To jest ten rodzaj miłości, którego kobieta potrzebuje. Józef właśnie dzięki temu, że jest oparty na Bogu, da Maryi i Jezusowi poczucie bezpieczeństwa – mimo, że nie będzie to łatwe – mówi ks. Skrzypczak.
W zmieniających się okolicznościach św. Józef pozostaje niezmiennie ojcem Jezusa i mężem Maryi. Między trudniejszymi okresami starają się oni prowadzić normalne życie. Józef uczy Jezusa fachu bycia cieślą i wartości jaką jest praca. Chodzi z nim do synagogi i wychowuje jako pobożnego Żyda. Józef daje się poznać jako opiekun w pełni zaangażowany w życie bliskich. W ten sposób łagodzi ich lęk związany z licznymi zmianami, szczególnie w pierwszych tygodniach życia Jezusa.
Warto rozważać życie św. Józefa. Jego postępowanie i decyzje, jakie podejmował mogą stać się cenną wskazówką dla wielu mężczyzn, zwłaszcza gdy w ich życie niebezpiecznie wkrada się lęk. – Józef to wzór mężczyzny pełnego zalet. Ma przeźroczystą duszę przez Bogiem. Jego wiara nie jest bigoterią, dewocją ucieczką przed życiem. To mężczyzn, który umie pracować, umie cierpieć, umie znosić przeciwności, upokorzenia i niepowodzenia – podkreśla ks. Skrzypczak.
No Comments