Myślisz, że wystarczająco dobrze poznałeś św. Józefa? Choć niewiele o nim wiemy, wcale nie oznacza to, że ta niezwykła postać nie skrywa pewnych tajemnic…
Józef – prawdziwy ojciec Chrystusa
W tradycji przyjmuje się, że św. Józef był opiekunem Pana Jezusa. Określenie to spopularyzowano, by nie kwestionować werbalnie dziewictwa Matki Bożej. Oczywiście Chrystus począł się z Ducha Świętego, ale gdy Pan Jezus przyszedł na świat potrzebował nie tylko matki, ale także ojca. Chrystus miał dwie natury – ludzką i boską. Ta pierwsza – cielesna – składała się fizyczności i psychiki. Do prawidłowego rozwoju potrzebował zatem także ojca.
Znamiennie, że kiedy Maryja i Józef znaleźli Chrystusa w świątyni, z ust Matki Bożej padły słowa: „Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie” (Łk 2,48). A zatem św. Józef nie był dla Pana Jezusa jedynie opiekunem czy przybranym ojcem, ale ziemskim tatą. Nie przez przypadek w litanii nazywamy Józefa „ozdobą życia rodzinnego”. Żywił, uczył i chronił swojego Syna. Jemu i Maryi oddał całe swoje, pełne miłości, życie.
Istnieje wspomnienie zaślubin Józefa i Maryi
23 stycznia przypada wspomnienie zaślubin Józefa i Maryi. Zaskoczony? Nic dziwnego, wszak nie jest ono oficjalnym świętem w Kościele, nie trafiło też do oficjalnego kalendarza liturgicznego. Obchodzone jest natomiast w niektórych sanktuariach poświęconych św. Józefowi, np. w oratorium św. Józefa w Montréalu. Zaślubiny św. Józefa z Maryją wspominają też Oblaci św. Józefa.
Wspomnienie tego dnia popularne było jeszcze w XV wieku. Zaślubiny te znajdują też potwierdzenie w wizjach mistyków. Mówiła o nich bł. Anna Katarzyna Emmerich. Wizjonerka w trakcie jednego ze swoich mistycznych doświadczeń, znalazła się na weselu Maryi i Józefa. Potwierdziła też datę: 23 stycznia. Z kolei inna mistyczka, Sługa Boża Maria z Agredy opisywała nie tylko same zaślubiny, ale też takie detale, jak suknię Matki Bożej.
Postrach piekła i… komunizmu
Święty Józef jest prawdziwym postrachem duchów piekielnych. Szczególnego znaczenia właśnie ta jego rola nabrała w XIX i XX wieku. To wówczas św. Józef stał się dla Kościoła kimś w rodzaju patrona walki z komunizmem. Ta zbrodnicza ideologia szybko bowiem stała się poważnym zagrożeniem dla katolicyzmu. W 1937 roku papież Pius XI wypowiedział znamienne słowa: „całą akcję Kościoła skierowaną przeciwko komunizmowi na całym świecie oddajemy pod opiekę św. Józefa, możnego protektora Kościoła katolickiego”.
Wielkim zwolennikiem obrania św. Józefa jako przewodnika w zwalczaniu komunizmu był św. Josemaría Escrivá. Z czasem natchnieni przez Piusa XI katolicy wzywali opieki św. Józefa, by ten pomógł w pokonaniu ateistycznej ideologii. To wtedy też upowszechniło się wezwanie „postrachu duchów piekielnych”.
Co ciekawe, jednym z ważnych kroków w kulturowej walce z marksizmem była decyzja papieża Piusa XII, który w 1955 roku proklamował pierwszy maja świętem Józefa Rzemieślnika. To posunięcie miało być odpowiedzią na komunistyczne święto pracy.
KONSEKRUJ SIĘ ŚW. JÓZEFOWI I POZNAJ JEGO PRAWDZIWĄ HISTORIĘ!

No Comments