Wiemy, że wiara to relacja z Bogiem. Jej zbudowanie nigdy nie było łatwe. Ale dzisiaj, gdy mamy mniej czasu dosłownie na wszystko, wydaje się to szczególnie trudne. Nie musisz mieć jednak poświęcać długich godzin w ciągu dnia, by zbudować bliską relację z Chrystusem. Oto kilka podpowiedzi, jak zbliżyć się do Boga.
Jeśli czujesz, że między Tobą a Panem Bogiem istnieje jakaś niezrozumiała bariera i dystans, przypomnijmy sobie najpierw co sprawia, że jesteśmy dobrą rodziną, kochającym się związkiem lub dlaczego mamy bliską relację z przyjacielem? Kluczowe są tak naprawdę „drobne rzeczy”: małe uprzejmości, uśmiechy, ciepłe pojedyncze słowa, pocałunek na dobranoc, uścisk na pożegnanie. Ale to właśnie one, te gesty podtrzymują bliski kontakt. Pokazujemy w ten sposób naszą miłość i zaangażowanie.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT RELACJI Z BOGIEM Z KSIĄŻKI O. MITCHA PACWY!
Tak samo budujmy naszą relację z Bogiem. Nie szukajmy zatem wymówek – można zwrócić się do Boga w każdym momencie krótkim zawołaniem, czy powiedzeniem – „Jezu zmiłuj się nade mną”. To mogą być słowa litanii z opisem pojedynczej cechy osoby Świętej, wymienienie imienia Jezusa, czy Matki Najświętszej. Te krótkie „akty strzeliste” to okazywanie bliskości, zaproszenie Boga do uczestnictwa w moim życiu. Jeśli nie wiemy jak dobrać słowa w krótkich rozmowach z Bogiem, używajmy słów modlitwy, one nam podpowiadają. Mamy przecież tak niezliczone rodzaje modlitw, psalmów, litanii.
Znamy modlitwę różańcową, do której możemy zaprosić naszą rodzinę, dzieci. Z młodszymi pociechami wystarczy choćby jedna dziesiątka odmówiona wspólnie. Maluchy mogą same proponować intencje, za które się pomodlimy. To piękny sposób na spędzanie czasu i otwarcie na głos Boga.
Sztuka modlitwy
Nie spieszmy się, gdy będziemy często i wolno powtarzać słowa modlitwy odkryjemy jej głęboki sens. Poświęćmy czas na ten moment, jakby od tego zależało nasze życie. Tak samo gdy wypowiadamy słowa „kocham cię”. Zobaczmy w nich to, co naprawdę oznaczają.
Warunkiem dobrej relacji w rodzinie, tak samo jak w relacji z Bogiem jest również milczenie. Chodzi tu o „dobre milczenie”. Gdy się modlimy dajmy Bogu czas i przestrzeń, aby do nas mówił. Nie zagłuszajmy go swoimi słowami i prośbami. Dajmy przestrzeń, aby modlitwa nas natchnęła. Uczmy się wzorując na modlitwie dobrej relacji w domu, celebrując chwile wspólnej ciszy. Słuchamy słów, które wypływają z naszej duszy.
Nie oczekujmy po modlitwie doświadczeń mistyków, ekstazy, czy głębokiej refleksji. Dajmy sobie czas, aby Bóg w tej ciszy i naszym milczeniu pokazał nam właściwą drogę. Nawet krótka modlitwa dla wymęczonego rodzica to moment „odświeżenia duszy”. To czas zatrzymania się na sprawach wiecznych i budowanie świadomej głębokiej relacji z Bogiem. Ona podpowie nam również jak radzić sobie z problemami przemijającymi i utrzymać swoją rodzinę blisko Chrystusa.
WIĘCEJ ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE „JAK SŁUCHAĆ KIEDY BÓG MÓWI”

No Comments