Zawierzenie się pod płaszczem Matki Bożej z Guadalupe to tradycja modlitewna, która pojawiła się w Meksyku za sprawą objawień Maryi. Jej owoce są niezwykłe, tak jak cudowne okazało się objawienie w Guadalupe. Uzdrowienia z nałogów i chorób oraz liczne nawrócenia – modlitwa zawierzenia pod płaszczem Maryi staje się źródłem licznych łask.
Tradycja tego zawierzenia sięga zwyczajów sąsiedzkich i wspólnej modlitwy domowej, której celem było oddanie siebie i bliskich Maryi połączone z prośbą, by okryła Ona swoim cudownym płaszczem wszystkich tych, którzy są Jej wierni. Ludzie pełni wiary, biedni, skromni i oddani Matce Bożej, zapraszali po czterdzieści sześć osób lub całe rodziny do modlitwy różańcowej organizowanej w domach każdego z nich. Wybrali liczbę 46, bo tyle właśnie gwiazd znajdowało się na okryciu czy też płaszczu, który miała na sobie Maryja podczas cudownego objawienia w Guadalupe. Jedna z miejscowych kobiet szyła płaszcz z kawałka zielonego materiału, a ze złotego wycinała czterdzieści sześć gwiazd.
ZOBACZ KSIĄŻKĘ „ZAWIERZENIE POD PŁASZCZEM MARYI”. KLIKNIJ TUTAJ!
28 października, w święto św. Judy Tadeusza, te osoby, które przyjęły zaproszenie, zbierały się wieczorem w pierwszym domu. Przynosiły ze sobą uszyty płaszcz, gwiazdy i wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Wspólnie odmawiano Różaniec, a gospodarz przyczepiał pierwszą gwiazdę do zielonego płaszcza Maryi. Następnie wszystkich mieszkańców domu okrywano nim z czułością, podczas gdy ci klęczeli przed wizerunkiem Matki Bożej i zawierzali Jej swoje życie. Po modlitwie następował wspólny poczęstunek. Drugiego dnia płaszcz wędrował do kolejnego domu, gdzie otrzymywał następną gwiazdę – i tak przez czterdzieści sześć dni, aż do 12 grudnia, kiedy obchodzi się święto Matki Bożej z Guadalupe.
Stopniowo ta pobożna praktyka została przyjęta przez księży w Meksyku, którzy podczas Mszy mówili o El Manto de María i zachęcali parafian do udziału w tym nabożeństwie. W ostatni dzień, w święto Matki Bożej z Guadalupe, wszyscy uczestnicy zbierali się w kościele. Przynosili płaszcz, na którym znajdowało się już czterdzieści sześć gwiazd, i uroczyście okrywali nim figurę Matki Bożej. Następnie klękali przed nią, a ksiądz wypowiadał modlitwę oddania i zawierzenia.
Cuda i wielkie łaski!
Modlitwa zawierzenia pod płaszczem Maryi wiąże się z licznymi darami i łaskami. Gdy w Meksyku zaczęto praktykować to nabożeństwo, bardzo szybko zaczęły dziać się cuda. Jedna z kobiet ofiarowała to nabożeństwo w intencji swojego męża, który od lat był alkoholikiem i źle ją traktował. W efekcie mężczyzna przestał pić, przeprosił rodzinę i powrócił na dobre na łono Kościoła katolickiego. Wiele dusz zostało uleczonych, wiele ścieżek życia wyprostowanych. Nabożeństwo stało się wkrótce popularne także w Ekwadorze, Kolumbii i Salwadorze. Podczas gdy płaszcz Maryi jaśniał coraz bardziej dzięki codziennej modlitwie różańcowej i zachowywanym postom, sama Maryja uzyskiwała w zamian od Jezusa coraz więcej łask i obdzielała nimi swoje dzieci.
Zawierzenie pod płaszczem Maryi wiąże się ze ściśle określonymi praktykami i trwa 46 dni. Praktyki te to Różaniec, post, kontemplacja cnót i Siedmiu Darów Ducha Świętego a wreszcie: modlitwa aktem zawierzenia.
Owe 46 dni to czas, w którym poprzez modlitwę i kontemplację przygotowujemy się na oddanie siebie pod troskliwą opiekę Maryi. Bardzo ważnym elementem modlitwy jest kontemplacja cnót i Darów Ducha Świętego, które wyprasza nam Maryja. Jeśli chcesz osobno rozważać te dary, rozpalać w sobie miłość do Maryi i zapisywać własne modlitwy, powinieneś sięgnąć po specjalny dzienny modlitewnik, który stanowi drogę do zawierzenia ZOBACZ TUTAJ! Możesz też sięgnąć po książkę zawierającą modlitwy, rozważania, teksty kontemplacji oraz akt zawierzenia Maryi, którą ZNAJDZIESZ TUTAJ!

No Comments