Z rozmów z papieżem Benedyktem XVI, prowadzonych przez włoskiego matematyka i ateistę, Piergiorgio Odifreddiego, dowiadujemy się, że papież-emeryt bardzo przeżywał masowe odejścia wiernych od Kościoła. Śledził uważnie badania na ten temat i dyskutował o tym, wyrażając żal z powodu kryzysu, jaki dotyka wierzących.
Piergiorgio Odifreddi to uznany włoski matematyk, profesor uczelni wyższej, który na pewnym etapie życia zaprzyjaźnił się z Benedyktem XVI. Kilkakrotnie odwiedzał papieża-emeryta, dyskutował z nim, także na wiele kwestii dotyczących wiary. Zapis ich rozmów oraz treści listów prof. Odifreddi opublikował w książce „W poszukiwaniu wiary”, którą ZNAJDZIESZ TUTAJ!
W trakcie jednego ze spotkań, prof. Odifreddi poruszył z Benedyktem XVI temat kryzysu wiary wśród katolików.
„Zwróciłem uwagę, że ogólnie wierni wydają się przeżywać coraz większy kryzys. Zacytowałem dane z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Community Media Research dla dziennika „La Stampa”, według którego od 2000 do 2018 roku liczba Włochów deklarujących się jako katolicy spadła z osiemdziesięciu do sześćdziesięciu procent, a praktykujących katolików z pięćdziesięciu do dwudziestu pięciu procent, podczas gdy liczba tych, którzy nie należą do żadnego wyznania, wzrosła z dziewiętnastu do trzydziestu trzech procent. Ratzinger wykrzyknął: Tak ogromna strata?!” – wspomina prof. Odifreddi w książce „W poszukiwaniu wiary”.
Na tym jednak nie zakończyła się rozmowa z Benedyktem XVI. Papież-emeryt, mimo już bardzo podeszłego wieku i licznych chorób, śledził uważnie informacje dotyczące spadku liczby wiernych i odejść z Kościoła. Dostrzegał, że problem dotyczył często państw zachodniej Europy, a w niektórych miejscach – jak na przykład do Włoszech – pojawiał się z opóźnieniem.
W opinii papieża-emeryta jednym z głównym powodów odejścia od Kościoła była globalizacja i wynikające z niej duchowe zagrożenia. Prof. Odifreddi opisuje w swojej książce, że papież Ratzinger „wspomniał, że w diecezji Monachium, gdzie był biskupem, procent ten [wierzących i praktykujących – przyp. red.] już dawno temu spadł wręcz do liczb jednocyfrowych. Jako przyczyny podał z jednej strony sekularyzację związaną z globalizacją, a z drugiej imigrację”.

No Comments