Św. Hildegarda z Bingen w jednej ze swoich wstrząsających wizji, opisała cierpienia dusz, które w swoim życiu grzeszyły ciężko lub nie dość pokutowały za wybaczone już zło. Czym różni się w jej wizji czyściec od koszmaru piekła?
Święta Hildegarda z Bingen słynie przede wszystkim z licznych porad zdrowotnych. Otrzymała bowiem niezwykły dar wglądu w naturę ludzką, stąd wiele z jej obserwacji także dzisiaj – w dobie dynamicznego rozwoju badań medycznych – są niezwykle aktualne. Znacznie mniej osób zna jednak wstrząsające wizje, jakie otrzymywała ona na temat rzeczywistości walki duszy ze złem, historii zbawienia i nadejścia końca czasów a wreszcie: Sądu Ostatecznego.
KLIKNIJ TUTAJ I POZNAJ WIZJE ŚW. HILDEGARDY W KSIĄŻCE „DZIESIĘĆ TWARZY TAJEMNICY”
Jedna z jej najbardziej tajemniczych wizji dotyczyła pokuty dusz w czyśćcu a także w piekle. To wstrząsający obraz tego, co może spotkać nas, grzeszników, po śmierci.
„Robaki, żmije, skorpiony…”
W latach 1158-1163 św. Hildegarda z Bingen napisała dzieło „Liber vitae meritorum” [„Księga zasług życia”], w którym zamieściła objawienia na temat pokuty i kar przewidzianych dla tych dusz, które nie dochowały wierności Bogu. Warto zaznaczyć, że Hildegarda była już wówczas przeoryszą, która napisała dzieła zawierające m.in. opis historii zbawienia. Pod wrażeniem tych pism byli m.in. papież Eugeniusz III a także uznany teolog a obecnie święty Kościoła, Bernard z Clairvaux.
W swoim nowym dziele Hildegarda szczegółowo opisała aż trzydzieści siedem wad ludzkich, a także cnót, których pielęgnowanie może pozwolić na skuteczną obronę przed pokusami. Zapisała też porażające wizje kar, jakie mogą cierpieć dusze, które zaniedbają pokutę i poprawę. Wszak, co podkreślała św. Hildegarda, tylko pokutowanie tutaj, na ziemi, może złagodzić ciężar kar po śmierci.
Jednym z miejsc, gdzie mogą trafić dusze, jest oczywiście czyściec. Jak opisała go mniszka?
„Czyśćcowe męki dokonują się w górnej części piekła. Miejsce selekcji osądzonych ukazane jest jako płonące jezioro lub studnia, znajdujące się w tym samym obszarze. Dusze, które muszą odpokutować, są zazwyczaj poddawane swego rodzaju próbie ognia w miejscach przedstawianych jako studnie, jezioro i w jednym przypadku jako górska pieczara. Nie zawsze występuje tam ogień, czasem zamiast niego pojawia się bagno albo cuchnące jezioro. Listę potworności dopełniają ropuchy, robaki, żmije i skorpiony”.
KLIKNIJ TUTAJ I POZNAJ WIZJE ŚW. HILDEGARDY W KSIĄŻCE „DZIESIĘĆ TWARZY TAJEMNICY”
Dla każdego, komu czyściec wydaje się niezbyt dotkliwym czasem oczekiwania na niebo, ta wizja może okazać się wstrząsająca. Pokuta w czyśćcu wcale nie jest lżejsza od piekielnej. Jedyną – bardzo ważną – różnicą jest to, że jest ona tymczasowa, a nie wieczna. Szansą na złagodzenie udręk czyśćcowych jest jednak oddanie się praktykom pokutnym już tutaj, na ziemi.
Warto też sięgnąć do opisu samego piekła, czyli miejsca, w którym męka nie będzie miała swojego końca.
Płonące bicze i wieczna kara
W piekle, jak określiła św. Hildegarda, będą pokutować wiecznie ludzie niesprawiedliwi, którzy odrzucili na ziemi Chrystusa i zaniedbywali obowiązek pokuty za grzechy. Opisane przez mniszkę piekło to obraz miejsca nie tylko strasznego z uwagi na wymyślne tortury w nim stosowane, ale też pozbawionego nadziei.
„Ujrzałam miejsce przerażające, pełne ognistych cierni i kolców oraz obrzydliwych robaków, wśród których złe duchy poganiały płonącymi biczami dusze tych, którzy żyjąc na ziemi w swoich ciałach, oddawali się wszelkiego rodzaju nieprawościom. Ponieważ żyli otoczeni i przeniknięci złymi słowami i nieprawymi uczynkami, teraz byli karani tymi cierniami i kolcami; i ponieważ w swojej niesprawiedliwości nie mieli litości dla nikogo, dręczeni byli przez złe duchy płonącymi biczami”.
Jest w tej wizji i wieczna kara, i cierpienie, którym karane są dusze gardzące miłością Chrystusa na ziemi. Warto jeszcze raz podkreślić, że o ile męki czyśćcowe dobiegają wreszcie końca, to piekielne nie skończą się już nigdy. Opisy św. Hildegardy nie powstały po to, by kogokolwiek przestraszyć, lecz przestrzec wszystkich ludzi, by jak najszybciej zwrócili swoje serce ku Bogu i często oddawali się praktykom pokutnym.
TEKST POWSTAŁ NA PODSTAWIE KSIĄŻKI „DZIESIĘĆ TWARZY TAJEMNICY”
No Comments