Wiemy, że każdy wierzący powinien regularnie się modlić. Wieczór to idealna pora, by znaleźć czas na spokojną rozmowę z Panem Bogiem. Czy klękając do modlitwy, zastanawiasz się, w jaki sposób to robić? Oto krótki poradnik, który pozwoli ci znaleźć słowa, jakimi oddasz chwałę Bogu w modlitwie.

Pacierz wieczorny to bardzo ważny moment w naszym dniu. To wtedy znajdujemy czas, by spokojnie porozmawiać z Panem Bogiem.

Rano często modlimy się w pośpiechu, starając się - mimo naszej słabości - oddać Bogu należną Mu cześć. Wieczorem jednak, pomimo zmęczenia, mamy więcej spokoju, by dobrze i owocnie spędzić czas z Panem Bogiem.

Klękając do modlitwy możemy przede wszystkim poprosić Ducha Świętego o wsparcie. To On jest nieocenioną pomocą w rozwoju naszej wiary. Z pewnością pomoże skierować nasze myśli do Boga. Trzecia Osoba Trójcy Świętej to także nieoceniona pomoc, kiedy boimy się, że nie znajdziemy właściwych słów, by chwalić Pana Boga.

Pacierz wieczorny. Jakie modlitwy?

Jakie modlitwy powinniśmy odmawiać w trakcie pacierza wieczornego? Oczywiście możemy po prostu rozmawiać z Panem Bogiem. Taka formuła jednak wymaga znalezienia odpowiednich słów. Bóg jest naszym Ojcem, ale nie jest kumplem, zatem spotkanie z Nim nie może być kolejną towarzyską rozmową, jakich zapewne niemało odbyliśmy przez cały dzień.

Ma to być moment wyjątkowy, chwila, w której w sposób godny pochwalimy Go, dziękując mu za przeżycie kolejnego dnia. I tutaj niecenioną pomocą jest kanon modlitw, które mogą być odmawiane przez wszystkich świeckich. Wiele z tych modlitw znamy. Są to m.in. Znak Krzyża, modlitwy "Ojcze Nasz...", "Zdrowaś Maryjo..." czy modlitwa do anioła stróża.

Pamiętaj o rachunku sumienia

W czasie wieczornego pacierza dobrze jest też przeanalizować ostatnie godziny swojego życia, spojrzeć na nie z dystansu. Pomóc w tym może rachunek sumienia. Może mu towarzyszyć wymienienie 10 przykazań Bożych. Pamietajmy, że rachunek sumienia nie jest wyłącznie analizą błędów popełnionych w mijającym dniu. Warto przyjrzeć się swojej postawie wobec różnych sytuacji, jakie nas spotkały, zdefiniować ewentualne złe skłonności, ale też spojrzeć na dobro, jakiego doświadczyliśmy lub sami komuś ofiarowaliśmy.

W ten sposób zdajemy sprawę Panu Bogu z tego, co nas spotkało, żałując za przewinienia, jakie popełniliśmy. To także szansa, by lepiej pracować nad słabościami i umacniać się w wierze w Chrystusa.

Rachunek sumienia nierzadko nasuwa nam bardzo konkretny wniosek: bez Boga nie jesteśmy w stanie zrobić zbyt wiele. To On podnosi nas z upadku i daje nam łaskę, byśmy mogli innymi wyświadczać dobro.

Jak powinien wyglądać pacierz wieczorny? Oto przykład

Poniżej zamieszczamy przykładowy pacierz wieczorny, który możesz odmawiać każdego dnia. Oczywiście jest to jedynie propozycja, z pewnością sam z czasem ułożysz sobie swój własny kanon.

Pamiętaj też, że wieczorna modlitwa nie jest kolejnym obowiązkiem do odfajkowania. To bardzo ważny moment. Dlatego nie może być ona zbiorem sztywnych czynności do wykonania. Modlitwie powinno towarzyszyć pragnienie spotkania z Panem Bogiem.

Oczywiście zacznijmy od znaku krzyża czyli słów "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". A następnie pomódlmy się do Ducha Świętego.

Modlitwa do Ducha Świętego św. Katarzyny ze Sieny

O Duchu Święty, przyjdź do mego serca. O Boże żywy, mocą swoją świętą pociągnij me serce ku sobie. Racz mi udzielić daru roztropnej miłości razem ze świętą bojaźnią.

Zachowaj mnie od wszelkiej złej myśli. Niech miłość Twoja będzie mi żarem i światłem, ażeby każdy ciężar stał mi się lekkim ciężarem. Święty mój Ojcze i słodki mój Panie!

Wspomóż mnie w każdej Twej służbie. Daj mi miłość Twoją. Amen.

Następnie możemy, w chwili milczenia, przeprowadzić rachunek sumienia. Żeby wzbudzisz w sobie żal możemy odmówić następująca modlitwę.

Akt żalu

Ach żałuję za me złości, jedynie dla Twej Miłości. Bądź miłościw mnie grzesznemu, dla Ciebie odpuszczam bliźniemu.

Dziesięć przykazań Bożych

Jam jest Pan Bóg twój, Który cię wywiódł z ziemi egipskiej i z domu niewoli.

Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.

Czcij ojca swego i matkę swoją.

Nie zabijaj.

Nie cudzołóż.

Nie kradnij.

Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

Nie pożądaj żony bliźniego swego.

Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Przykazanie miłości

Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich, a bliźniego swego, jak siebie samego.

Ojcze Nasz

Ojcze Nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Zdrowaś Maryjo

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Wyznanie wiary

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

Modlitwa do Anioła Stróża

Aniele Boży Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój. Rano, wieczór, we dnie, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy. Strzeż duszy i ciała moje, zaprowadź mnie do żywota wiecznego. Amen.

Modlitwa za zmarłych

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen

ZOBACZ POMOCNE MODLITEWNIKI