Święta Anna znana jest niemal wyłącznie z tego, że urodziła Matkę Bożą i była babcią Pana Jezusa. Powszechna wiedza o jej życiu nie jest niestety zbyt bogata. A szkoda, bo to wielka święta, potężna orędowniczka i ważna patronka.

Tajemnica życia św. Anny

O życiu świętej Anny nie znajdziemy żadnych informacji w księgach Pisma Świętego. Sporo za to mówią nam o niej apokryfy. Te nie należą do ksiąg natchnionych i w żadnej mierze nie jesteśmy zobowiązani wierzyć w to, co w nich zapisano.

Ale jednak stanowią cenne źródło wiedzy na temat wydarzeń i osób, które są ważne dla naszej wiary. O świętej Annie sporo dowiadujemy się z ewangelii pseudo Mateusza i protoewangelii Jakuba. Obydwa źródła podają sporo informacji na jej temat i pozwalają nam lepiej poznawać tę wielką świętą.

Święta Anna. Jej rodzinny dom i małżeńskie kłopoty

Według podań, święta Anna urodziła się w Judei, w Betlejem. Płynęła w niej krew rodu Dawida. Otrzymała od swoich rodziców staranne wychowanie. Później Natan i Maria oddali swą jedynaczkę na służbę w świątyni Jerozolimskiej.

Anna swojego męża Joachima poślubiła, gdy miała 24 lata. Joachim także pochodził z rodu Dawida i był człowiekiem gorliwie spełniającym praktyki religijne. Pomimo, że obydwoje byli przykładnym małżeństwem, długo oczekiwali na potomstwo.

Ilustracja
fot. wikipedia

Latami małżonkowie daremnie modlili się o dziecko. Ich bezdzietność była nie tylko osobistą tragedią, ale wpływała też na ich społeczne postrzeganie. W tamtych czasach w kulturze żydowskiej brak dziecka oznaczał przekleństwo i karę Bożą.

Pewnego dnia Joachim udał się na pustynię, by pościć i modlić się o potomka. Podobnie Anna - ona również poświęciła ten czas dla Pana i wypowiedziała błagalną modlitwę.

„Panie, Boże wszechmogący - modliła się Anna - który obdarzyłeś potomstwem wszystkie stworzenia, zwierzęta dzikie i domowe, gady, ryby, ptaki i wszystko to cieszy się ze swego potomstwa, dlaczego mnie jedną odsunąłeś od daru twojej łaskawości? Ty wiesz, Panie, że do początku małżeństwa złożyłam ślub, iż jeżeli dasz mi syna lub córkę ofiaruję je tobie w twym świętym przybytku”.

Tego dnia Pan Bóg odpowiedział na jej prośby. Jak czytamy w Ewangelii Pseudo Mateusza: "I oto Anioł Pański stanął i rzekł: „Anno, Anno. Wysłuchał Pan Bóg modlitwę twoją. Poczniesz i porodzisz, a potomstwo twoje będzie przepowiadane po całej ziemi”. Podobne przesłanie otrzymał na pustyni Joachim.

I tak dnia 8 września, w wieku 45 lat, Anna została matką Najświętszej Maryi Panny.

Dar do świątyni Pańskiej

Zanim jeszcze Maryja pojawiła się na świecie, święta Anna złożyła Bogu obietnicę, że jej dziecko zostanie oddane Panu Bogu. I faktycznie, gdy Matka Boża ukończyła trzeci rok życia, rodzice oddali swą jedynaczkę na wychowanie do świątyni Jerozolimskiej.

To właśnie tam, żyjąc w bliskości z Bogiem, Maryja pielęgnowała cnoty i wzrastała w wierze.

Święta Anna otrzymała w cudowny sposób to, o co prosiła. Czego jest orędowniczką?

Kult św. Anny jest dość powszechny, wszak jednoznacznie kojarzy się on z istotnymi chyba dla wszystkich wartościami dobrej, kochającej się rodziny. Przez wieki w rodzicach Maryi - choć niewiele wiedziano na ich temat - dostrzegano wzór małżeństwa oraz dziękczynienia po narodzinach ukochanej córki.

Wspomnienie św. Anny - babci Jezusa Chrystusa - w Kościele katolickim obchodzone jest 26 lipca. Wiemy z protoewangelii, że św. Anna towarzyszyła Panu Jezusowi w Jego dziecięcych latach. Anna zamieszkała wraz Maryją, Józefem i małym Jezusem. Jej kult wiąże się przede wszystkim z opieką nad rodzinami. Jest patronką rodziców, babć i dziadków a także par, które nie mogą mieć dzieci.

Warto modlić się do niej o dar szczęśliwego małżeństwa, dar nowego życia, szczęśliwego porodu, dobrego rodzicielstwa czy bycia dobrą babcią lub dziadkiem.

Jakimi słowami najlepiej modlić się do św. Anny? Oto przykładowa modlitwa:

Święta Anno,

matko Maryi Dziewicy i babciu Pana Jezusa: Ty wspólnie ze św. Joachimem wychowałaś swoją córkę w oczekiwaniu na Mesjasza i nauczyłaś ją odpowiadać z gotowością na każdy znak Boga, przygotowując ją w ten sposób na przyjęcie łaski macierzyństwa Syna Bożego.

Pomóż także nam być dobrymi rodzicami i dziadkami, zatroskanymi o to, by nasze dzieci i wnuki odkryły jak bardzo Bóg je miłuje i nauczyły się gorliwie odpowiadać na Boże powołanie.

Święta Anno, błogosław i chroń nasze rodziny.

Amen.

Od dzieciństwa Bogu oddana. Objawienie św. Anny w Polsce

Święta Anna - co wcale nie jest wiedzą powszechną - objawiła się w XVI w. w Prostyni, we wschodniej Polsce.

Objawienie babci Jezusa Chrystusa wydaje się być samo w sobie dość ciekawą sprawą. Ujrzała ją kobieta imieniem Małgorzata. Nad ranem usłyszała zaskakujące wezwanie: "niewiasto, niewiasto". Okazało się, że głos dobiega od kobiety leżącej przed krzyżem, który postawiono na górze (dzisiaj górze św. Anny).

Święta Anna prosiła, by góra ta została poświęcona Trójcy Przenajświętszej i by stanęła na niej kaplica pod takim właśnie patronatem. Potwierdzeniem tej wizji były pozostawione w miejscu objawienia cztery wieńce. Niedługo potem zaczęły się tam dziać cuda.

Na górze faktycznie stanęła najpierw kaplica, a potem świątynia (obecnie Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny).

POZNAJ NAJPIĘKNIEJSZE SEKRETY ŻYCIA MARYI